networking - wady i zalety
5/5 - (3 votes)

Polowanie polega na pozyskiwaniu zwierzyny. Mówiąc jaśniej na strzelaniu do swoich ofiar. Kiedy już wystrzelamy ją całą, to jedyne co pozostaje, to zmienienie łowiska. Do networkingu odnosi się to mniej więcej tak, że nasi potencjalni klienci, którym oferujemy dany produkt lub usługę traktowani są tylko jako obiekt, któremu chcemy coś sprzedać. Pojawia się teraz pytanie, czy owa osoba będzie chciała do nas wrócić? Uprawa ma z kolei to do siebie, że jeśli o nią dbamy, to przynosi nam zyski w sposób regularny. To cykliczny zaplanowany rozwój. Nieustanna praca nad tym, co zasialiśmy przynosi nam owoce. W naszym biznesie owoce to rozwój naszej firmy, pozyskanie nowych klientów, partnerów biznesowych, dostawców, pracowników. Prawidłowa strategia budowania sieci kontaktów nasuwa się sama. Powinniśmy patrzeć na networking długofalowo.

Na czym polega Networking?

Nawiązywanie relacji z innymi, to nieodzowny czynnik wpływający na poprawę zarówno naszej kariery jak i życia. Co zrobić gdy przy każdej nowo poznanej osobie czujemy się niezręcznie? Jednym z rozwiązań jest tutaj tak zwane „przełamywanie lodów” aż w końcu przestanie to być dla nas straszne. Jednak przychodzę tutaj do Ciebie z innym rozwiązaniem. Wyobraź sobie, ile do tej pory poznałeś ludzi, lecz straciłeś z nimi kontakt. Na przykład skończyliście razem liceum, a teraz studiujecie w całkiem innych miejscach i zwyczajnie zapomnieliście o waszych relacjach. Może poznałeś kogoś podczas jakiegoś wydarzenia, ale mimo wcześniejszych ustaleń zapomniałeś o kontynuacji znajomości. Takich przykładów jest mnóstwo. Możesz sprawdzić Facebooka i za pomocą scrolla przewinąć wszystkich swoich znajomych od góry do dołu. Między wami już istnieje więź, przez co nie będziecie czuć się niezręcznie, kiedy znów się spotkacie. Przyznaj, że o wiele łatwiej będzie Ci tutaj dojść do porozumienia. Proponuję, abyś spotkał się z kilkoma i obserwował w którą stronę zaprowadzi Cię rozmowa. Być może stworzy ona potężny związek, który stanie się początkiem czegoś, o czym wcześniej nawet nie pomyślałeś. Większość zawodowego świata prawdopodobnie połączona jest przez takie więzy, a ty wciąż możesz je poszerzać.

Kapitał społeczny

Budowanie kapitału społecznego w danym społeczeństwie jest kluczowym czynnikiem wpływającym na osiągane w nim korzyści. Mam tutaj na myśli budowanie wzajemnych relacji i związków mających na celu dogłębne poznanie siebie nawzajem jako grupy osób. To tak jak na boisku. Niezależnie jak dobrzy będą piłkarze, bez ich zgrania będą przegrywać z o wiele słabszymi od siebie rywalami. Dopiero, gdy cała drużyna pracuje tak samo mocno nad wizją, jaką sobie postawili, mogą ją spełnić. Łącząc się w jedną całość, będą nie do zatrzymania. Tak samo jest z dużymi firmami. Kiedy pracownicy posiadają wysoki kapitał społeczny, drastycznie przewyższają swoją konkurencję. Cały proces samoorganizowania się jest znacznie efektywniejszy, gdy dana grupa wyznaję tą samą wartość oraz jest w nią tak samo zaangażowana.

Budowanie sieci kontaktów

Jeśli twoim celem jest budowanie sieci kontaktów, to powinieneś zaznajomić się z przyjaciółmi swoich przyjaciół. Analogicznie, jeśli twoi obecni dają ci dużo pozytywnej energii do działania oraz wspierają cię, to pamiętaj, że każdy wzorzec ma swoje źródło. Wyobraź sobie tylko, że ktoś kogo nigdy nie znałeś może mieć na ciebie wpływ. Tak się dzieję ze względu na emocje przenoszone na swoich bliskich. Dlatego jeśli uważasz, że którykolwiek z twoich znajomych dobrze na ciebie oddziałuje, zwyczajnie kop dalej, poznaj całe grono, które go otacza. Pomyśl tylko ile takie podejście może przynieść korzyści dla obu stron. Gwarantuję Ci, że w tym środowisku praktycznie zawsze zostaniesz zaakceptowany od razu, jeśli tylko osoba, która jest twoim łącznikiem ma o Tobie dobre zdanie.

Networking – Zalety

Być może słyszałeś już kiedyś takie wyrażenie „Pokaż mi swoich przyjaciół, a ja pokaże Ci Twoją przyszłość”. Zachęcam Cię więc do świadomego dobierania swoich bliskich, bo prawdą jest, że oddziałują oni na ciebie bardziej niż myślisz. Jeśli znajomi którymi się otaczasz są szczęśliwi z twojego życia, ty również będziesz czuł z niego zadowolenie. Buduj te kontakty które wiesz, że kiedyś zaprocentują na jakości twojego życia. Otaczaj się także tymi, którzy darzą Cię zaufaniem. Otaczaj się wartościowymi ludźmi, bo w konsekwencji i Ty będziesz jednym z nich.

Jaka postawa daje efekty w networkingu?

Niezależnie od humorów i sytuacji nie bądź zamknięty na nowo poznane osoby. Kto wie, jaki moment może okazać się w twoim życiu punktem zwrotnym i przynieść Ci wiele korzyści. W najmniej spodziewanym momencie możesz poznać kogoś, z kim mógłbyś zbudować coś wielkiego. Ten ktoś może udostępnić Ci wiedzę, która zaprocentuje na Twojej karierze zawodowej i nie tylko. Nie daj się opanować negatywnej energii i szukaj swoich możliwości w ludziach, bo każdy może się przyczynić do rezultatów które zaczniesz osiągać. Jeśli tylko pokażesz im, że ich wartość też jest ogromna, oni również w Ciebie uwierzą.

Jak budować swoją sieć kontaktów?

Jeśli do tej pory nie angażowałeś się w uczęszczanie na takie wydarzenia jak konferencje czy targi, to radzę ci abyś zaczął. W przypadku, gdy Twoim celem jest szukanie możliwości rozwoju to wiedz, że w tym miejscu spotykają się wszyscy, których stały postęp jest wspólnym mianownikiem. Dlaczego zatem nie udać się na taki event i nie budować swojego networkingu. Jeśli nie widzimy możliwości, to musimy je sobie zwyczajnie stwarzać, a to jest moim zdaniem bardzo dobry krok ku tworzeniu nowych relacji z nieznajomymi. Jednocześnie gwarantuję Ci, że osoby które korzystają z szansy udziału w konferencjach są otwarte i nastawione na nowe znajomości. Co więcej, spotykasz na mównicy wielu wspaniałych prelegentów, którzy swoim doświadczeniem pomogą Ci lepiej utorować drogę w kierunku swojej kariery zawodowej. Jedną z takich okazji na poszerzenie swoich kontaktów jest wydarzenie Wiosna Przedsiębiorców, która odbędzie się już 30 marca w Krakowie. Dlatego nie czekaj, już dziś zdecyduj się na największą zmianę w swoim życiu i zacznij świadomie wybierać to, co jest dla Ciebie najlepsze.

Pamiętaj, że aby networking działał prawidłowo musimy dawać dużo wartości od siebie, by później oczekiwać efektów. Jeżeli ten cykl zostanie zaburzony ze względu na chciwość lub brak dobrych intencji wobec innych, to w konsekwencji stracimy na tym przychylność danej osoby. Każdy kontakt jest na wagę złota, gdyż kryje się pod nim niesamowicie wiele możliwości. Pomyśl tylko, ile ciekawych doświadczeń i umiejętności wykształcił w sobie każdy z nas. Możesz z nich korzystać poprzez budowanie odpowiednich relacji. Dlatego przestrzegam Cię od palenia mostów, a zachęcam do ich budowania, bo kto wie jak daleko może Cię to poprowadzić.

Rafał Niepsuj


Wiele osób pisze do nas z pytaniem od czego zacząć, jaką firmę otworzyć i skąd wziąć pomysł.

Ponieważ my nigdy nie mieliśmy z tym problemu (mamy aż za dużo pomysłów i wszystkich nie zrealizujemy), postanowiliśmy stworzyć wielki spis zawierający 97 POMYSŁÓW NA BIZNES.

Są to pomysły, które spokojnie nadają się na pierwszą firmę i w większości nie wymagają dużych nakładów inwestycyjnych. Niektóre z nich sami mieliśmy przyjemność realizować, a część wisiała na naszych listach i czekała na realizację w przyszłości.

Być może Ty z któregoś skorzystasz? 

Odbierz BEZPŁATNIE ebook 97 Pomysłów na Biznes klikając TUTAJ.

PS: Skutkiem ubocznym tej lektury będzie pobudzenie Twojego myślenia.

Networking - zakończenie

Te artykuły mogą Cię zainteresować:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here