Lista najlepszych stowarzyszeń studenckich
5/5 - (3 votes)

Studia to czas nauki, imprez, pracy, podróżowania, aktywności w stowarzyszeniach studenckich, nawiązywania nowych znajomości i odkrywania tego, co chce się w życiu robić. Warto te lata dobrze wykorzystać. Próbować wielu rzeczy, angażować się w ciekawe projekty, zdobywać doświadczenie, poznawać nowe kultury, a przede wszystkim łączyć przyjemne z pożytecznym. Ważne jest, żebyś kończąc studia mógł w praktyce wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności. Sama teoria zdobyta na uczelni to za mało. Jeśli w wieku 25 lat możesz pochwalić się tylko i wyłącznie dyplomem ukończenia studiów, nie oczekuj, że firmy będą o Ciebie walczyć. Nie krytykuję tutaj nauki akademickiej – sam jestem studentem i chcę dalej studiować. Uważam jedynie, że zdobycie wiedzy pozaakademickiej (np. w stowarzyszeniu studenckim) pomoże Ci już na starcie rozwinąć karierę zawodową z dużo lepszymi wynikami. Jeśli chcesz dobrze wykorzystać czas studiów, angażuj się w ciekawe projekty od samego początku. 

Chcesz wykorzystać studia na maksa? Sprawdź nasz artykuł o 21 rzeczach, które warto zrobić na studiach.

Jednym ze sposobów na proaktywne wykorzystanie wolnego czasu jest dołączenie do organizacji studenckiej. Są to organizacje zrzeszające studentów, którzy w przyjemny i praktyczny sposób rozwijają swoje zainteresowania. Zdobędziesz tutaj cenne umiejętności i branżowe doświadczenie, poznasz ciekawych ludzi, nawiążesz kontakty ze znanymi firmami, będziesz uczestniczył w wielu szkoleniach, warsztatach i konferencjach. W ramach uczestnictwa organizowane są również podróże za granicę, akcje charytatywne, wydarzenia sportowe i kulturowe. Brzmi super, tylko którą organizację wybrać? Jest ich w Polsce kilkadziesiąt. Przedstawię Ci 5 ogólnopolskich, które według mnie i moich znajomych są najciekawsze. Dodatkowo skontaktowałem się z osobami zaangażowanym w projekty danej organizacji, aby mogli przekazać kilka słów od siebie.

Zaczynamy 🙂

Studenckie Forum Business Centre Club (SF BCC)

Studenckie Forum BCC jest organizacją biznesową, która skupia się na promowaniu przedsiębiorczości. Funkcjonuje od 2001 roku i obecnie rozwija się w 15 miastach w Polsce. Poprzez projekty edukacyjne dociera każdego roku do ponad 30 000 młodych ludzi. Już same liczby robią wrażenie. Czym dokładnie zajmuje się SF BCC? Oto 4 najpopularniejsze inicjatywy:

Festiwal BOSS – największy festiwal biznesowo-edukacyjny w Polsce. Każdego roku na przełomie marca i kwietnia odbywają się prelekcje, warsztaty i panele dyskusyjne. Gośćmi festiwalu są osoby, które osiągnęły znaczący sukces zawodowy m.in. Ryszard Florek, prof. Andrzej Blikle, ks. Jacek Stryczek czy Michał Sadowski. W wydarzeniu bierze udział ponad 5 000 młodych ludzi oraz ponad 200 prelegentów, którzy spotykają się w 10 miastach Polski na ponad 35 uczelniach wyższych.

Przedsiębiorcza Kobieta – projekt stworzony specjalnie dla kobiet, które pragną się rozwijać, zdobywać nowe umiejętności oraz czerpać inspirację od osób, które osiągnęły już sukces w biznesie. Spotkania odbywają się cyklicznie w kilkunastu miastach w Polsce. Program składa się z części szkoleniowej, inspirującej oraz networkingowej, dzięki czemu kobiety nie tylko mogą zyskać nową wiedzę, ale także zdobyć cenne kontakty biznesowe.

Najlepsze Zajęcia z Przedsiębiorczości konkurs skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.  W trakcie wydarzenia uczestnicy rozwiązują zadania (casestudy) wzięte prosto ze świata biznesu. Celem Projektu jest pokazanie, jak cenna może okazać się wiedza zdobyta w szkole na Podstawach Przedsiębiorczości, a pomysłowość i współpraca mogą prowadzić do cennych i ciekawych rozwiązań.

Art Business Festival – to jedyne takie wydarzenie w Małopolsce łączące branżę kreatywną z biznesem. Podczas 2 dni prelekcji, warsztatów oraz sesji inspirujących uczestnicy zdobywają praktyczną wiedzę dotyczącą projektowania i aspektów prawnych z tym związanych. Z wiedzy skorzystają projektanci pracujący w swojej firmie oraz jako freelancerzy.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Creativity&Useful”. Wśród prelegentów znajdą się osoby związane z branżą fotograficzną, mody, grafiki komputerowej, typografii a także marketingu i prawa. 

Biznes Junior – warsztaty prowadzone przez członków w szkołach podstawowych. Podczas których dzieci dostają szansę stworzenia i zarządzania własną firmą. Dodatkowo uczniowie mają możliwość poznać takie zawody jak: sekretarka, księgowa, handlowiec czy marketingowiec.

Będąc członkiem SF BCC możesz zaangażować się w organizowanie powyższych projektów i zdobywać doświadczenie w praktyce. Możesz także wprowadzić w życie swój własny projekt. Rozwiniesz swoje kompetencje w zakresie: zarządzania projektami, zespołem, pozyskiwania partnerów czy promocji i marketingu. Jednocześnie Studenckie Forum BCC to nie tylko projekty. Każda osoba ma możliwość rozwoju w pionach organizacji, jakimi są: HR, PR i marketing, Fundraising czy IT i grafika na poziomie regionalnym bądź ogólnopolskim. Masz także okazję brać udział w szkoleniach, które przygotowują Cię do prowadzenia własnego biznesu. Przekazywana jest tutaj wiedza na bardzo wysokim poziomie dzięki współpracy z najlepszymi przedsiębiorcami w kraju.

Opinia o SF BCC:

„Dołączyłam do SFu w listopadzie ubiegłego roku, od razu zostałam wybrana na koordynatorkę projektu Przedsiębiorcza Kobieta w Krakowie. To było najlepsze, co mnie spotkało! Możliwość zarządzania zespołem, planowania i wdrażania swoich pomysłów, prowadzenia eventów a także kontakt z kobietami biznesu. W przeciągu roku nawiązałam mnóstwo wartościowych kontaktów, poznałam ludzi, którzy tak jak ja myślą o założeniu własnej firmy. W SFie rozwinęłam się pod kątem wystąpień publicznych, pozyskiwania parterów czy prowadzenia działań w zakresie PR i marketingu. Dużą wartością było rozwinięcie kompetencji menadżerskich (czego nie doświadczyłabym na żadnych praktykach czy stażach). Od czasu, kiedy wstąpiłam do organizacji moje plany o własnej działalność gospodarczej zaczęły przybierać bardziej realną formę, dzięki temu, że stale przebywam w biznesowym środowisku. Organizacja i ludzie, którzy w niej są sprawili, że nie tylko nabyłam nowe kompetencje, ale też zyskałam mnóstwo świetnych wspomnień z czasu studiów i ciągle liczę na więcej!”

studenckie-forum-business-centre-club-kinga-kowalczyk

Kinga Kowalczyk
SF BCC Kraków

AIESEC

AIESEC to największa na świecie, niezależna organizacja prowadzona przez młodych ludzi. Działa w 122 krajach na poziomie lokalnym, narodowym i globalnym. W Polsce, od ponad 45 lat rozwija w młodych ludziach cechy liderskie poprzez praktyczne doświadczenia w wymianach międzynarodowych oraz projektach wspierających ich realizację. Dodatkowo AIESEC organizuje co roku wiele programów edukacyjno-społecznych dla przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i liceów – a także dla organizacji pozarządowych, startupów i firm. Tutaj naprawdę nie da się nudzić. Poniżej przedstawiam najważniejsze aktywności, w które warto się zaangażować:

Wolontariat zagraniczny – AIESEC daje możliwość wyjechania na wolontariat do ponad 100 krajów. Global Volunteer to międzykulturowe doświadczenie dla młodych osób, które chcą rozwinąć siebie i otaczający ich świat. Realizowane w ramach wolontariatu projekty wspierają Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ – m.in. jakościową edukację, zdrowie i jakość życia, mniej nierówności społecznych.

Praktyki w firmach – Global Talent to między narodowe praktyki trwające od 3 do 12 miesięcy, podczas których możesz zdobyć doświadczenie w HR, marketingu, edukacji, turystyce czy IT. Globalna perspektywa pomoże Ci doświadczyć specyfiki rynków zagranicznych, co w pozytywny sposób wpłynie na Twoją dalszą karierę oraz rozwój osobisty.

Praktyki w StartUp’ach – AIESEC organizuje międzynarodowe praktyki w StartUp’ach, które trwają od 6 do 12 tygodni. Jest to to dobry początek dla młodych i przedsiębiorczych osób. Dzięki Global Entrepreneur możesz rozpocząć swoją karierę i poznać świat biznesu.

Dni Kariery – AIESEC Polska od ponad 20 lat organizuje wiosną Dni Kariery w 9 miastach. Są to jedne z największych targów pracy, praktyk i staży dla studentów i absolwentów w naszym kraju.

AIESEC University – innowacyjne, dwumiesięczne warsztaty językowe z native speakerami. Oprócz regularnych zajęć masz również możliwość uczestniczenia w Language Toury. Są to spotkania z lektorami, np. podczas spaceru po mieście lub w kawiarni przy kawie.

Opinia o AIESEC:

„Działam w AIESEC już okrągły rok i muszę przyznać, że jest to jeden z najbardziej intensywnych etapów mojego życia. W tym czasie miałam okazje partycypować w 3 projektach, a aktualnie zajmuję pozycję liderską organizując konferencję dla członków komitetu UW. Organizacja daję możliwość działania w różnych obszarach. Ja koordynowałam projekty wymianowe, dzięki czemu miałam możliwość rozwinąć moje umiejętności HR, poznać wspaniałych wolontariuszy z całego świata i nawiązać ciekawe znajomości. Ponad to intensywnie działałam w sekcji sprzedażowej współpracując z organizacjami pozarządowymi i firmami. Polecam AIESEC każdemu, kto chce budować swoje doświadczenie, produktywnie wykorzystywać swój czas oraz rozwinąć samego siebie, co jest zdecydowanie najbardziej satysfakcjonujące.”

AIESEC-Warszawa-Aleksandra-Buchcic

Aleksandra Buchcic
AIESEC Warszawa

Board of European Students of Technology (BEST)

BEST jest międzynarodową organizacją studencką skupiającą 96 uczelni technicznych w 33 krajach Europy. W Polsce istnieją grupy lokalne w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gliwicach, Gdańsku i Łodzi. Idea BEST narodziła się w Sztokholmie i od 1989 roku ma na celu umożliwianie dialogu, współpracy i wymiany pomiędzy studentami europejskich uczelni technicznych. Jeśli planujesz zdobywać doświadczenie techniczne w międzynarodowym towarzystwie – tutaj możesz wiele się nauczyć. Projekty mogą się różnić w zależności od uczelni, jednocześnie do najpopularniejszych należą:

Kursy naukowe – tanie, kilkunastodniowe wyjazdy do innych krajów Europy. W ramach BEST Courses odbywa się cykl wykładów, ćwiczeń i wizyt w firmach mających na celu przybliżenie studentom nowoczesnych rozwiązań ze świata nauki i techniki.

Inżynierskie targi pracy – BEST organizuje targi pracy z największymi firmami z Twojego miasta. Na targach prezentowana jest oferta z jak największej gamy branż, a wśród nich są między innymi: budownictwo, IT, bankowość, i finanse, chemia, elektronika, energetyka, przemysł czy transport. Inżynierskie Targi Pracy pomagają studentom w wyborze ścieżki rozwoju i pozwalają na pierwszy poważny kontakt z pracodawcą.

Konkurs inżynierski EBEC Poland – wspólne przedsięwzięcie wszystkich polskich uczelni należących do BEST. Konkurs rozpoczyna się testem eliminacyjnym sprawdzającym wiedzę techniczną, umiejętności logicznego myślenia i kreatywność. 14 najlepszych drużyn z każdego miasta kwalifikuje się do Finału Lokalnego. Rozgrywany jest on w dwóch kategoriach: Team Design i Case Study. Team Design polega na skonstruowaniu prostego urządzenia, które będzie wykonywać określoną funkcję. Natomiast Case Study to przygotowanie optymalnego planu umożliwiającego rozwiązanie podanego problemu związane z tematyką ochrony środowiska, budownictwa, architektury, mechaniki, informatyki lub elektroniki. Zwycięzcy Finałów Lokalnych zmagają się z uczestnikami innych uczelni na Finale Ogólnopolskim, a laureaci tego etapu będą reprezentować Polskę podczas Finału Europejskiego.

Opinia o BEST:

„Cześć! Dołączyłam do Stowarzyszenia Studentów BEST na drugim roku studiów i po trzech latach wciąż gratuluję sobie podjętej decyzji. Trudno w kilku zdaniach streścić ogrom doświadczenia i satysfakcji, jaką daje praca z innymi studentami (nie tylko z Twojej uczelni, ale z całej Europy), nie mówiąc już o uzyskanych efektach. Naszą misją jest rozwój studentów, którą realizujemy poprzez organizację różnorodnych projektów lokalnych i międzynarodowych (m.in. te wymienione powyżej) – i jeśli sądzisz, że brzmi to odrobinę pompatycznie, uspokoję Cię. Mamy przy tym mnóstwo zabawy, poznajemy niesamowitych ludzi i podróżujemy częściej niż przykładny student powinien ;). Jeśli mogłabym cofnąć czas i zmienić swoją decyzję, zrobiłabym to – aby dołączyć do BESTu już na pierwszym roku.”

Paulina-Krukowska-BEST-AGH-Kraków

Paulina Krukowska
BEST AGH Kraków

Association des États Généraux des Étudiants de l’Europe (AEGEE)

AEGEE to jedna z największych interdyscyplinarnych organizacji studenckich działających w Europie. Powstała w Paryżu i jest otwarta na studentów i młodych ludzi ze wszystkich środowisk, wydziałów i kierunków. Niezależne co studiujesz – tutaj odnajdziesz swoje miejsce. Organizacja ta skupia 13 000 osób z 200 miast w 40 europejskich krajach. To właśnie tutaj możesz podróżować począwszy od Wysp Kanaryjskich, a na Kaukazie skończywszy. Poznasz inne kultury, ale nie w charakterze zwykłego turysty. Każdego lata ponad 3000 studentów oraz absolwentów wyjeżdża na jeden ze 100 organizowanych w całej Europie Summer University. Możesz uczestniczyć w szkoleniu z zakresu Public Relations, kursie na temat węgierskich win, a nawet odbyć podróż Koleją Transsyberyjską.  Jednocześnie AEGEE rozwija się na pięciu głównych obszarach:

Wymiana międzykulturowa – będąc w AEGEE masz możliwość spotkania się z młodymi ludźmi z całej Europy. Dzięki temu poznasz różnice kulturowe i zobaczysz jak żyje się w innych krajach.

Rozwój osobisty i edukacja nieformalna – uczestnicząc w szkoleniach i warsztatach zdobywasz umiejętności przywódcze, komunikacyjne i zarządzania grupą.

Projekty tematyczne – zarówno na skalę lokalną jak i międzynarodową. Każdy oddział organizuje swoje własne projekty tematyczne. Jednym z przykładów realizowanych przez AEGEE Kraków jest PR CAMP, czyli trzydniowe szkolenie z PR i marketingu. Inny przykładem jest Mówca Doskonały, czyli szkolenie z wystąpień publicznych i opanowania stresu przy przemówieniach.

Rzecznictwo i polityka – AEGEE poprzez kampanie, akcje lobbystyczne, konferencje i członkostwo w większych forach, reprezentuje studentów przed interesariuszami. Dodatkowo AEGEE informuje młodych ludzi jaki wpływ na życie mają strategie europejskie oraz jakie możliwości im oferują. 

Interesuje Cię polityka? Przeczytaj nasz wywiad z osobą, która w młodym wieku robi karierę w polityce.

Fora oraz dyskusje – młodzi Europejczycy w AEGEE mają możliwość dyskusji i wymiany swoich idei w celu znalezienia wspólnej płaszczyzny. Wymiana spostrzeżeń ma miejsce głównie w grupach roboczych, na konferencjach oraz Walnych Zgromadzeniach (takich jak AGORA oraz EPM).

Opinia o AEGEE:

„Do AEGEE-Kraków dołączyłam w marcu 2015 roku będąc na 2-gim roku studiów. Zainteresował mnie projekt Darmowe Konwersacje Językowe, dzięki któremu przez pół roku mogłam się uczyć języka hiszpańskiego zupełnie za darmo. Następnie uczestniczyłam w wyjazdowym szkoleniu, na którym dowiedziałam się jak od podstaw zrealizować swój własny pomysł na projekt. Zaangażowałam się także w działalność międzynarodową AEGEE, dzięki czemu zawarłam mnóstwo cennych znajomości i za niewielkie pieniądze odwiedziłam kilkanaście krajów. Najbardziej w AEGEE cenię kontakt z wartościowymi ludźmi, którzy odważnie realizują swoje marzenia i motywują się wzajemnie do działania.”

Magda-Barwinek -AEGEE-Kraków

Magda Barwinek
AEGEE Kraków

The International Association for the Exchange of Students for Technical Experience (IAESTE)

IAESTE również ma zasięg międzynarodowy. Działa w 89 krajach, a jednym z jej głównych celów jest organizacja wymiany zagranicznych praktyk zawodowych dla studentów kierunków technicznych. Od początku swojego istnienia IAESTE zapewniła wymianę dla ponad 350 000 studentów. Dzięki współpracy z 5000 firmami i instytucjami jest tutaj możliwość odbycia wartościowych praktyk zawodowych. Zdecydowanie nie będą to praktyki, na których będziesz robić kawę pracownikom w biurze lub wysyłać listy na poczcie. Za to poprzez angażujące zadania zdobędziesz doświadczenie, które odgrywa kluczową rolę w rozwoju młodych inżynierów i naukowców.

W Polsce IAESTE prężnie funkcjonuje w 9 miastach na 12 uczelniach. Zgłoś się do nich, jeśli pasjonują Cię międzynarodowe podróże i przy okazji chcesz odbyć zagraniczne praktyki.

Kolejnym ciekawym projektem jest CaseWeek. To największy cykl warsztatów inżynierskich w formie case study. Do współpracy zapraszane są renomowane przedsiębiorstwa, które przeprowadzają warsztaty na największych uczelniach technicznych w kraju. Tutaj zdobędziesz wiedzę od takich firm jak Motorola, DreamLab czy BCG.

Opinia o IAESTE:

„Cześć! Mam na imię Wiktoria i już od ponad dwóch lat jestem członkiem Komitetu Lokalnego IAESTE przy AGH w Krakowie. Gdybym miała streścić te dwa lata w kilku słowach, powiedziałabym, że były dla mnie czasem podejmowania wyzwań! A każde wyzwanie wiąże się ze zdobywaniem nowych doświadczeń  i umiejętności tj. praca w grupie czy też wręcz przeciwnie – umiejętność bycia liderem, odpowiedzialnym za pracę swoją i całego zespołu. Ale IAESTE to przede wszystkim ludzie z pasją, ciągle szukający nowych i nietuzinkowych rozwiązań, potrafiący pogodzić życie uczelniane z innymi aktywnościami i co najważniejsze, uczący się od siebie nawzajem. Dlaczego warto do nas dołączyć? Bo każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. A jest w czym wybierać: praca przy projektach, działalność w grupach roboczych, organizacja eventów, szkolenia czy wreszcie możliwość wyjazdu na zagraniczne praktyki inżynierskie. W ramach takiej praktyki odwiedziłam właśnie naszych sąsiadów z Republiki Czeskiej, gdzie poznałam fantastycznych ludzi z całego świata i nawiązałam nowe przyjaźnie. Dostałam możliwość podróżowania, odkrywania, poznawania i wymiany poglądów.”

Wiktoria-Rubak-IAESTE-AGH

Wiktoria Rubak
IAESTE AGH

Dołączenie do organizacji studenckiej to tylko jeden ze sposobów podwyższenia swoich kwalifikacji, poznania nowych ludzi, krajów i kultur. Angażując się w tego typu działania znacząco zwiększasz prawdopodobieństwo dobrego startu w życiu zawodowym. Jednocześnie w kolejnym artykule (już za tydzień) przedstawimy co zrobić, żeby odnaleźć się na rynku pracy niekoniecznie stosując utarte schematy powtarzane od wielu lat.


Wiele osób pisze do nas z pytaniem od czego zacząć, jaką firmę otworzyć i skąd wziąć pomysł.

Ponieważ my nigdy nie mieliśmy z tym problemu (mamy aż za dużo pomysłów i wszystkich nie zrealizujemy), postanowiliśmy stworzyć wielki spis zawierający 97 POMYSŁÓW NA BIZNES.

Są to pomysły, które spokojnie nadają się na pierwszą firmę i w większości nie wymagają dużych nakładów inwestycyjnych. Niektóre z nich sami mieliśmy przyjemność realizować, a część wisiała na naszych listach i czekała na realizację w przyszłości.

Być może Ty z któregoś skorzystasz? 

Odbierz BEZPŁATNIE ebook 97 Pomysłów na Biznes klikając TUTAJ.

PS: Skutkiem ubocznym tej lektury będzie pobudzenie Twojego myślenia.

5 Najlepszych Organizacji na studiach

Dawid

5 KOMENTARZE

  1. Największą organizacją studencką w Polsce i zdaje się, że z tego powodu najprężniej działająco jest w obecnie Niezależne Zrzeszenie Studentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here