firma-w-anglii-jakie-zalety-ma-spolka-LTD-w-Anglii
5/5 - (3 votes)

Dlaczego firma w Anglii? Wiele osób narzeka na urzędy skarbowe, ZUS,  podatki, administrację i ogólnie uciążliwo-upierdliwą sytuację przedsiębiorców w naszym kraju. Choć nie jest tak znowu bardzo źle, to mam na takie problemy kolejne ciekawe rozwiązanie.

Ostatnio byłem w Krakowie na ciekawym spotkaniu. Jeden z moich starych znajomych zaprosił mnie na urodziny swojej firmy – prowadzi biuro księgowe i zajmuje się obsługą firm rejestrowanych w Wielkiej Brytanii. Miałem okazję rozmawiać z jego pracownikami i dowiedziałem się o wielu interesujących ciekawostkach, które nie są powszechnie znane lub ciężko do nich dotrzeć.

Rejestrowanie działalności w innych krajach od kilku lat zyskało na popularności. O spółkach Limited (LTD) w Anglii pewnie większość słyszała. Często o tym dzwonią, tylko nie wiadomo w którym kościele. Dlatego postanowiłem napisać ten artykuł, żeby porządnie rozjaśnić o co chodzi. Po przeczytaniu będziesz wiedzieć kto może założyć spółkę LTD, komu się to najbardziej opłaca, jakie są koszty prowadzenia oraz ile można na tym zaoszczędzić.

Wielokrotnie na naszej grupie dyskusyjnej pojawiały się pytania typu: Jaki podatek będę musiał zapłacić? Czy muszę już rejestrować działalność? Czy urząd skarbowy się doczepi?

Wielokrotnie doradzam w takich przypadkach – załóż sobie na próbę firmę w inkubatorze przedsiębiorczości albo rozlicz sprzedaż na firmę wujka. Te rozwiązania nie są idealne, ale dobre na początek.

Spółka LTD też nie jest dla każdego, ale jeśli wpasujesz się w typy działalności, o których napisałem w tym artykule – może być to dla Ciebie świetną i w pełni legalną optymalizacją podatkową. Pozwala nam na to Konwencja o Unikaniu Podwójnego Opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią. W przeciwieństwie do innych tropikalnych krajów, UK nie widnieje na czarnej liście rajów podatkowych.

Co zyskujesz rozliczając się na spółkę LTD?

Możesz mieszkać w Polsce, mieć spółkę w Anglii i uzyskiwać następujące korzyści:

 • Brak ZUS
 • Wysoka kwota wolna od podatku
 • Wyższy próg rejestracji VAT
 • Niskie koszty prowadzenia działalności
 • Szybkość uruchomienia firmy
 • Korzystne regulacje prawne
 • Partnerski stosunek urzędów
 • Prestiż – forma rozpoznawalna na całym świecie
 • Brytyjska emerytura
 • Brak obowiązku posiadania kasy fiskalnej

Prosty i klarowny brytyjski system prawny

Każdego roku Wielka Brytania zajmuje czołowe miejsca w światowym Indeksie Wolności Gospodarczej (nr 12), który odzwierciedla restrykcyjność przepisów prawnych i łatwość prowadzenia biznesu. Dla porównania – Polska w 2017 roku uplasowała się na 45-tym miejscu.

Kontrole skarbowe w UK wyglądają inaczej niż u nas. Z pewnością nie chodzi tam o szukanie dziury w całym. Średnio trafiają się dopiero po 5 latach od założenia spółki i często przyjmują formę zwykłej rozmowy telefonicznej. Podejście brytyjskiej skarbówki jest takie: Ty płacisz podatki, a my Tobie nie przeszkadzamy. Im lepiej kręci się Twój biznes, tym więcej trafi ostatecznie do kieszeni państwa i wszyscy są happy.

Podczas mojej ostatniej wizyty w Londynie miałem okazję rozmawiać z Polakiem prowadzącym tam działalność od dłuższego czasu. Spytałem, jak często ma kontrole skarbowe. Powiedział, że generalnie nie miewa żadnych kontroli. Wspomniał tylko o jednym takim fakcie. Raz na ponad 10 lat prowadzenia firmy doświadczył szczegółowej kontroli, która trwała dłużej, gdzie faktycznie skrupulatnie sprawdzali dokumenty. Stwierdził, że to prawdopodobnie przez jednego niezadowolonego klienta, który składał donosy do tamtejszego brytyjskiego urzędu skarbowego – wyglądało to jakby nie chcieli, ale musieli sprawdzić. Ostatecznie dokumenty były ok i nie znaleźli żadnych nieprawidłowości.

Firma w Anglii, a brytyjska emerytura

Jako polski rezydent i dyrektor spółki LTD już po 10 latach masz prawo do otrzymywania minimalnej emerytury z Wielkiej Brytanii. Na obecny moment wynosi ona około 1 000 zł miesięcznie. (Kwota wzrasta z każdym następnym rokiem pracy  i oczywiście dostaniesz ją dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego).

Pensja liczy się do emerytury jeśli przekroczy 118 GBP tygodniowo – 6 136 GBP rocznie, to jest tzw. Lower Earnings Limit i pomiędzy LEL a Primary Threshold (8 632 GBP) nie płaci się żadnych składek uzyskując prawo do emerytury. Na stronach rządowych jest to opisane tak, że w tej sytuacji “rząd opłaca składki za Ciebie”.

Kasa fiskalna? – jaka kasa fiskalna? 🙂

W UK nie ma czegoś takiego jak zwolnienie z kasy fiskalnej. Są one raczej traktowane jako nieobowiązkowe udogodnienie. W Wielkiej Brytanii nie ma podziału na paragony i faktury. Przedsiębiorcy posługują się jednym dokumentem (tzw. invoice).

Niemałą zaletą spółki LTD jest o wiele wyższy próg rejestracji jako płatnika VAT . Limit zwolnienia podmiotowego z VAT w Polsce to 200 tys. zł. Tymczasem w Wielkiej Brytanii wynosi on obecnie 85 000 GBP rocznie (około 400 tys. zł).

Spółka LTD, czyli prestiż

Brytyjska spółka LTD to taki odpowiednik naszej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, z tą różnicą, że jest to forma prawna rozpoznawalna na całym świecie. Jeśli chcesz pracować z klientami, dla których liczy się wiarygodność i stabilność Twojego przedsiębiorstwa to posługiwanie się spółką LTD będzie bardzo korzystne. Dużo łatwiej przyjdzie Ci przekonać takie osoby do współpracy.

Kto może rozliczać się na spółkę LTD?

Spółka LTD najlepiej sprawdza się jeśli pracujesz zdalnie, jesteś freelancerem lub pracujesz na kontrakcie – np. jako programista rozliczasz się z pracodawcą wystawiając fakturę vat.

Możesz siedzieć w Polsce, prowadzić tutaj biznes, a rozliczać się na firmę zarejestrowaną w Anglii. To wszystko jest możliwie dzięki Konwencji o Unikaniu Podwójnego Opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią.

Żeby korzystać z tych dobrodziejstw musisz jednak spełniać 3 warunki:

 1. Nie będziesz potrzebować w Polsce stałego zakładu produkcyjnego, wynajmowanego na spółkę lokalu usługowego lub biura (magazyn wysyłkowy może być)
 2. Twój biznes nie wymaga zezwoleń lub wpisu do działalności rejestrowanych (np. lekarze, branża finansowa)
 3. Nie potrzebujesz zatrudniać pracowników na umowę o pracę ani zlecenie

Jeśli będziesz prowadzić działalność w lokalizacji, która fizycznie znajduje się na terenie Polski to wówczas powstaje tutaj zakład  i będziesz musiał rozliczać się ze swoich dochodów z polskim Urzędem Skarbowym.

Jeśli chciałbyś zatrudniać w Polsce pracowników na umowę o pracę lub zlecenie to także Twoja spółka LTD będzie musiała założyć tutaj oddział i spowiadać się z podatków. Natomiast rozwiązaniem tego problemu może być rozliczanie się z pracownikiem na podstawie umowy o dzieło, fakturę lub zatrudnienie w spółce jako dyrektora.

Jakie przykładowe działalności można rozliczać na spółkę LTD?

Najlepiej nadają się zawody i branże takie jak:

 • IT
 • Wirtualne usługi
 • Tłumaczenia
 • Lekcje językowe, korepetycje
 • Produkcja video
 • Grafika
 • Produkcja muzyczna
 • E-commerce
 • Fotografia
 • Właściciele stron internetowych
 • Architekci
 • Projektanci
 • Szkolenia
 • Consulting i doradztwo
 • Copywriting
 • I wiele innych…

Jakie działalności nie nadają do przeniesienia i rejestracji w Wielkiej Brytanii?

Jeżeli myślisz nad postawieniem food trucka z burgerami i chciałbyś zarejestrować go jako firmę w Anglii to polskie urzędy mogłyby to zakwestionować. Takie działanie może zostać uznane za celowe unikanie opodatkowania w Polsce, a wtedy możesz zostać zmuszony do zapłaty zaległych podatków i składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Dlatego usługi takie jak np.:  fryzjer, biznes gastronomiczny, sklepy spożywcze, salony piękności czy warsztaty nie nadają się do przeniesienia do Wielkiej Brytanii, gdyż wymagają fizycznej lokalizacji. Generalnie jeśli potrzebujesz postawić fabrykę, stoisko, wynająć biuro lub lokal do prowadzenia działalności w Polsce – spółka LTD nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Ile można zaoszczędzić na podatku dochodowym przy spółce LTD?

Dochody wypłacane w formie pensji dyrektorskiej w spółce LTD nieprzekraczające 8 632 GBP (około 43 tys. zł) rocznie nie podlegają podatkowi dochodowemu oraz nie odprowadza się od nich żadnych składek na ubezpieczenie. Jeśli interesuje Cię dokładne wyliczenie przy wyższych progach podatkowych – znajdziesz je tutaj.

Sama kwota wolna od podatku dochodowego w Wielkiej Brytanii wynosi 12 500 GBP rocznie i należy do najwyższych w Europie.

W praktyce możesz tak naprawdę wypłacać bez podatków ok. 130 tys. zł rocznie. Spółka LTD przecież może mieć 3 dyrektorów.

Ile kosztuje założenie i prowadzenie spółki LTD?

Pełna obsługa księgowa spółki LTD, reprezentacja przed brytyjskim urzędem skarbowym, składanie rocznych sprawozdań i wirtualne biuro z odbiorem korespondencji to koszt w okolicach 100-150 funtów miesięcznie w zależności od biura księgowego. Są to kwoty  porównywalne do tzw. ,,małego ZUSu”. Rejestracja spółki LTD w Wielkiej Brytanii trwa zaledwie kilka godzin i z pomocą specjalisty będzie kosztować jednorazowo ok. 150-200 funtów. Spółkę LTD można założyć zdalnie, bez wyjazdu do Wielkiej Brytanii.

Jeśli na poważnie myślisz o rejestracji firmy w Wielkiej Brytanii, z pewnością w którymś momencie będzie Ci zależało na założeniu firmowego konta w banku. Spółka LTD może posiadać dowolną ilość rachunków w dowolnych walutach, jednak oczywiście najpopularniejszymi z nich są rachunki w PLN, EUR i GBP.

Założenie konta dla spółki LTD w polskim banku jest możliwe, jednak zazwyczaj oznacza przebrnięcie przez większą ilość formalności oraz regularne, comiesięczne wydatki.

Klienci SOVA Accounting korzystają najczęściej z internetowych rozwiązań, jak Transferwise czy Revolut, a jeśli zdecydujesz się skorzystać z ich pomocy przy rejestracji spółki, pomogą Ci również z założeniem konta 🙂

Jakie są obowiązki związane z rejestracją i prowadzeniem spółki LTD?

Czy będę musiał jeździć do UK? – Nigdzie nie jest to formalnie wymagane, ale dobrze jest tam pojechać raz do roku. Aby rozliczać się z podatków w Anglii, Twoja spółka musi mieć tam tzw. rezydencję podatkową. Są dwa główne wyznaczniki rezydencji przedsiębiorstwa – miejsce rejestracji (UK) oraz siedziba zarządu. Osoba trzecia jest w stanie zweryfikować siedzibę zarządu na podstawie protokołów z zebrań zarządu no i właśnie w celu zorganizowania zebrania i spisania z niego protokołu, sugerowane są coroczne odwiedziny w UK. Nawet jeśli zarząd jest jednoosobowy.

Jeśli nie będziesz zatrudniał pracowników, Twoja firma nie zapłaci żadnego podatku przez pierwsze 21 miesięcy działalności. Jak to możliwe? Rozliczenie z urzędem następuje wraz z końcem pierwszego roku działalności biznesowej, jednak na spłatę podatku masz jeszcze 9 miesięcy od tego momentu.

Spółka LTD i Brexit – co to oznacza?

Czy po Brexicie nadal będę mógł prowadzić firmę w Anglii mieszkając w Polsce? – Krótka odpowiedź brzmi: “tak”.

Dlaczego? Ponieważ możliwość prowadzenia spółki LTD jest regulowana przede wszystkim przez lokalne, brytyjskie prawo oraz ww. Konwencję o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisaną między dwoma krajami – Polską i Wielką Brytanią, niezależnie od członkostwa któregokolwiek z nich w Unii Europejskiej.

Brexit z pewnością będzie miał wpływ na szczegóły prowadzenia działalności w UK, zależnie od branży czy sektora w jakim działalność operuje, jednak na ten moment wszystko wskazuje na to, że obie strony będą starały się zachować możliwie najwięcej dotychczasowych rozwiązań. Alternatywa byłaby krzywdząca zarówno dla państw członkowskich UE, jak i samej Wielkiej Brytanii i jej obywateli.

Na blogu SOVA Accounting znajdziesz regularnie aktualizowane podsumowanie umów i postanowień związanych z Brexitem oraz analizy dotyczące jego wpływu na spółki LTD prowadzone przez Polaków.

Firma w Anglii na próbę, czyli Inkubator LTD

Wcześniej wspomniałem o moim dobrym znajomym z Krakowa, który rejestruje firmy w Anglii. Jest on właścicielem Sova Accounting i ostatnio stworzył jedno ciekawe rozwiązanie. Zamiast zakładać od razu spółkę LTD w Anglii na siebie, możesz skorzystać już z gotowej i rozliczać na nią Twoją sprzedaż. Jest to taki inkubator przedsiębiorczości, który pozwala Ci na legalne działanie bez rejestrowania firmy w Polsce (jeśli Twoja branża nadaje się na przeniesienie do UK). Standardowo kosztuje on 450 zł miesięcznie. W Inkubatorze LTD raz w miesiącu przesyłasz im podsumowanie wystawionych i otrzymanych faktur. Jest to o tyle fajne, że korzystasz praktycznie z wszystkich zalet jakie wymieniłem czyli:

 • 4 500 zł miesięcznie możesz wypłacać bez podatku dochodowego (dzięki wysokiej kwocie wolnej od podatku w UK)
 • Brak ZUS (składki płatne dopiero po przekroczeniu 8 632 GBP dochodu rocznego)
 • Emerytura w UK ( już po 10 latach nabywasz prawo do minimalnej emerytury w UK, aktualnie ok 1000 zł)

Nie mówię, że jest to najlepsze rozwiązanie dla każdego, ale jeśli masz działalność, która świetnie wpasowuje się w wymagania o których napisałem i interesuje Cię taka forma rozliczania dochodów – tutaj znajdziesz więcej informacji na ten temat. (Możesz umówić się na konsultacje, z tego co wiem bezpłatne. W razie czego możesz się na mnie powołać.)

Jeśli chcesz bardziej zgłębić temat innych form działalności to zapraszam także do mojego artykułu o spółce z o.o.


Wiele osób pisze do nas z pytaniem od czego zacząć, jaką firmę otworzyć i skąd wziąć pomysł.

Ponieważ my nigdy nie mieliśmy z tym problemu (mamy aż za dużo pomysłów i wszystkich nie zrealizujemy), postanowiliśmy stworzyć wielki spis zawierający 97 POMYSŁÓW NA BIZNES.

Są to pomysły, które spokojnie nadają się na pierwszą firmę i w większości nie wymagają dużych nakładów inwestycyjnych. Niektóre z nich sami mieliśmy przyjemność realizować, a część wisiała na naszych listach i czekała na realizację w przyszłości.

Być może Ty z któregoś skorzystasz? 

Odbierz BEZPŁATNIE ebook 97 Pomysłów na Biznes klikając TUTAJ.

PS: Skutkiem ubocznym tej lektury będzie pobudzenie Twojego myślenia.

Firma w Uk - co dalej

Te artykuły mogą Cię zainteresować:

Julian

8 KOMENTARZE

 1. A co w momencie gdy już jesteśmy w Anglii i mamy jedną firmę. A chcemy otworzyć działalność w Polsce i rozliczać się z podatku aby wyrobić sobie zdolność kredytową np. pod kupno nieruchomości. Czy prowadząc dwie działalności w Polsce jesteśmy nadal zwolnieni z ZUSu?

    • A to tak, płacimy tylko w jednym. Tylko żeby w PL nie trzeba było płacić zus to trzeba mieć miejsce zamieszkania w Anglii, a dokładniej mówiąc tamtejszą rezydencję podatkową. Jeśli to jest spełnione to ok.

  • a czy mogę założyć firmę w Anglii, tam odprowadzać składki, mieszkać w Polsce i tu prowadzić ową działalność i nie płacić nic do ZUS?

 2. Chciałam podpytać, bo
  Zaniedlugo bede sprzedawac swoja ksiazke z Angli. Chcialabym zalozyc polskie konto bankowe i trzyac ksiazki u rodziny- tak aby kupujacy z terenu pl nie musieli placic za tranzakcje.
  Czy z tytulu posiadania konta, musze placic w Polsce podatki?

  • Z tego co wiem, samo posiadanie konta bankowego nie determinuje tego, gdzie należy rozliczać podatki. Można mieć spółkę LTD i konto np. w Polsce.

 3. BogatyStudent.pl – bardzo dobry artykul w 100% profesjonalny.
  Zainteresowanych w praktyce zapraszam do skorzystanie z uslug biura Sussex Business Consulting 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here